Yeniboğaziçi Belediyesi, ikamet edenlerin ve yerel tarımın refahını korumaktan gurur duyuyor. Belediye, yavaş yemek ve yavaş yaşam kavramlarını her gün uygulama ve yaşamda uygulamak için Cittaslow’un etkenlerini desteklemekte ve teşvik etmektedir. Sakinleri, bu yavaş ve sağlıklı yaşam biçimine ve geleneksel Kıbrıs’ın iyi yemek, el sanatları ve yavaş Akdeniz yaşantısı kültürlerine saygı göstermeleri için hoş geldiniz diyoruz.

COĞRAFİK BÖLGE

Yeniboğaziçi (Ayios Seryios) Belediyesi, Yeniboğaziçi, Mormenekşe, Alaniçi, Akova, Yıldırım, Atlılar, Sandallar ve Muratağa olmak üzere sekiz köyden oluşur ve Gazimağusa ilçesine (Mağusa) bağlıdır. Belediye bölgesi 7000’e yaklaşan nüfusa sahip ve ilçedeki en büyük kırsal topluluklardan biridir. Denize olan yakınlığı ve içerdiği tarihi kalıntılar bu bölgeyi coğrafi bir mücevher haline getiriyor.

TARİH

1974 öncesinde Kıbrıs’ta yaşanan çatışmalardan önce Yeniboğaziçi köyü hem Kıbrıslı Türk hem de Kıbrıslı Rum sakinlerinden oluşuyordu ve Kıbrıs’ın güneyindeki Larnaka ilçesinde yer alan ve aslen Aytotoro olarak adlandırılıyordu. 1974’te Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kurulduktan sonra Kıbrıslı Türk köylüler Kuzey’deki mevcut bölgeye taşındı. Yeniboğaziçi Belediyesi 1980 yılında resmen kurulmuş olup aslen bir ana köyden oluşmaktadır. 2005 yılına gelindiğinde ise yedi köy bugünkü durumunu belirlemek için Belediyeye katılmıştır.

EKONOMİ

Bölge çoğunlukla enginar yetiştiriciliği ve üretimi ile tarım ve hayvancılık üretimi için bilinir ve bunlar bölgenin ekonomisine katkıda bulunur. Turizm, hem geleneksel restoranların (hem köylerde hem de deniz cephesinde) bolluğu ile bölgenin mali kapasitesine, Bizans ve Roma döneminden kalma antik kalıntılara rehberli turların yanı sıra diğer turistik mekanlara da katkıda bulunur.